Na co zwrócić uwagę, wybierając kurtkę do biegania?

Bieganie, jak każdy sport wymaga odpowiedniego wyposażenia. Bez niego, ani rusz. Ważne jest więc, by wyposażyć się w odpowiednią odzież do biegania. Same buty nie wystarczą. Konieczna jest też dobra kurtka do biegania. Przydaje się przy każdej pogodzie i porze roku. Jej wybór nie jest jednak łatwy. Kupując ją, trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii.

Właściwe materiały
Kurtka do biegania musi zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza. Powinna mieć specjalne otwory na plecach oraz pod pachami. Materiały, z których wykonano kurtkę do biegania powinny odprowadzać wilgoć na zewnątrz, z dala od organizmu. Wspomaga to utrzymanie właściwej ciepłoty ciała – uniknięcie wyziębienia oraz przegrzania. Materiały na kurtkę do biegania powinny być odporne na wodę oraz wiatr.

Wygoda
Kurtka do biegania powinna być przede wszystkim wygodna. Musi być elastyczna, tak by nie ograniczała ruchów. Inaczej, jej noszenie nie będzie komfortowe. Oznacza to osiąganie gorszych wyników, a co za tym idzie – więcej z nią problemów, niż korzyści.

Odpowiedni rozmiar
Sprawa wydaje się być oczywista, ale warto podkreślić znaczenie odpowiedniego rozmiaru kurtki do biegania. Jeżeli jest zbyt mała, to będzie uwierała i przeszkadzała lub powodowała obtarcia. Zbyt duża – będzie się obsuwać i spadać. Obie te opcje wyglądają też mało estetycznie, a co za tym idzie nieszczęsny biegacz, czuje się po prostu źle. Kurtka powinna być poprawnie dopasowana. Bez żadnych luzów, na dodatkowe warstwy ubrania, które być może dojdą zimą.

Estetyka
Kurtka do biegania musi być po prostu ładna. Biegacz musi się dobrze w niej czuć, żeby chciał ją wkładać. Oznacza to, że kurtka powinna być dobrze uszyta, bez żadnych krzywo schodzących się szwów. Kurtki te dostępne są we wielu wzorach i kolorach, dzięki czemu każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla swojego indywidualnego gustu. Estetyczne okrycie będzie dodatkową zachętą do wyjścia z domu. Warto rozważyć wybór modelu w odblaskowych barwach, albo chociaż z takimi dodatkami. Dzięki temu, kurtka podniesie bezpieczeństwo wieczornych treningów.

Dodatkowe udogodnienia
Wiele kurtek do biegania ma specjalne udogodnienia dla biegaczy. Przykładowo – specjalne kieszenie na smartphona, pulsometr lub krokomierz. Najczęściej umieszczone są one na zewnętrznej stronie ramienia. Niejednokrotnie, wykonane są z bezbarwnego materiału, tak by można było zobaczyć ekran urządzenia bez wyciągania go. Wiele kurtek ma też specjalne otwory na kable od słuchawek oraz wewnętrzne kieszonki na odtwarzacz.

About the author